Vsakovacie bloky

Na začiatku môjho príbehu s prvým trativodom bola stavba môjho vlastného trativodu k novému rodinnému domu. O vsakovacích blokoch som nevedel vôbec nič. Moja pôvodná amatérska predstava bola:

Keď som si spočítal, akú veľkú jamu by mi bolo treba na prívalovú vodu, prešla ma chuť kopať a začal som hľadať iné riešenia. Na nete som si našiel nové technické riešenie ktoré na prvý pohľad vyzeralo fantasticky a celkom lacno – drenážne koše obalené geotextíliou. Keď som dostal ponuku pre trativod 12m3 na drenážne koše v cene cca 2300 EUR , tak som trochu zbledol. A ešte v tom nebola geotextília ani žiadne práce. Toto riešenie som ihneď zavrhol.

Moju prvú jamu som nakoniec zrealizoval k mojej spokojnosti za pomoci prepraviek za 600 EUR. Toto jednoduché avšak plne funkčné riešenie odporúčam i Vám. …viac

Nechcem nikoho navádzať na takéto zjednodušené riešenie drenážovania. Ja som však aj vo svojej práci orientovaný na výsledky a nie na to ako čo vyzerá, nepotrebujem nikoho presviedčať o svojej pravde. Preto tu uvádzam linky i na výrobcov profesionálnych vsakovacích blokov / drenážnych systémov / trativodov. Ich cena za 1m3 je často 4 – 5× vyššia, znesú však záťaž veľkého nákladného auta (potrebujete?) a ich životnosť je aj 100 rokov (potrebujete?). Každý si môže o jednotlivých riešeniach a ich cenách urobiť vlastný úsudok. Výrobcov blokov je na trhu pomerne veľa, vyberám len niekoľko.

Bloky Graf

ČO JE TRATIVOD?

Trativod, drenážna jama či vsak pre rodinný dom? Každý tomu hovorí trochu inak, účel je však rovnaký – odviesť čo najrýchlejšie a bezpečne prebytočnú vodu z pozemku, strechy, ČOV pri rodinnom dome na miesto, kde neprekáža – teda do skrytej podzemnej jamy a následne ju vsiaknuť do pôdy. Ako naznačuje názov trativod, účelom je rýchlo tratiť vodu tak, aby neprekážala, najlepšie tak, aby ju nebolo vidieť ani počuť. Ako ju zostrojiť svojpomocne, takmer zadarmo a vo vysokej kvalite – to Vás rád naučím. …viac